TIG Lift, TIG Scratch – spawanie TIG przez potarcie, to takie proste…

Kilka razy miałem pytania o spawanie TIG przez potarcie. Odpowiadam, jest to całkiem proste do ogarnięcia, więc jeśli chcecie popróbować sił w tigowaniu, śmiało można zaczynać.

Trochę o tym.

Wszystkie spawarki inwertorowe MMA, mają możliwość zajarzenia łuku TIG. W szeregach profesjonalnych maszyn znajdziemy maszyny z przełącznikiem TIG/MMA, co to daje? Daje to możliwość zmiany charakterystyki przy zajarzaniu łuku, co ułatwi i oszczędzi elektrodę wolframową od nadmiernego zużycia. Co jeśli nie ma takiego przełącznika? Nic, będziemy musieli zajarzyć elektrodę tak samo pocierając o materiał, co może ją lekko nadruszyć i nasz spaw, nie będzie super elegancki, ale koniec końców, nie korzystamy z typowej spawarki TIG!

SNAKE 200Ptarc_liftkemppi-minarc-evo-180-arc-welder-230v-1222-p
MMA bez przełącznikaMMA z przełącznikiemMMA z przełącznikiem i gniazdem zdalnego sterowania

UWAGA! Wielu sprzedawców oferuje spawarki MMA z gniazdem zdalnego sterowania, jako pełnowartościowe TIG`i. Nie dajcie się nabrać, bo one nie mają jonizatora i nie zajarzymy łuku bez potarcia! Każdy TIG z HF ma gniazda + i – oraz sterowanie załączaniem + wyjście gazowe (zazwyczaj na szybkozłączkę).
Co nam będzie potrzebne?

Źródło spawalnicze (spawarka MMA) do tego uchwyt TIG (lift ma w nazwie oznaczenie V na końcu, np. SR 17V) oraz reduktor i butla z Argonem. Nic więcej, chociaż jest to pewna inwestycja, w zależności ~ od 400 do 600zł.

sr17v

Palnik ma zaworek którym manualnie puszczamy gaz, odkręcając lub zakręcając. Uchwyt podłączamy do minusa ( – ) na spawarce, a wąż gazowy bezpośrednio przez reduktor do butli.

sr17v_2

Jak samo spawanie wygląda w praktyce? Sprawdź na YT.

PS. Dzięki Krzysiu, za motywację 🙂

2 komentarze do “TIG Lift, TIG Scratch – spawanie TIG przez potarcie, to takie proste…

Dodaj komentarz