Technika zamocowań z pod znaku rybki – czyli mocujemy z Fischerem

Jakiś czas chciałem napisać o technice zamocowań, aby wprowadzić tutaj nutkę montażową. Jeśli chodzi o mocowania, to zawsze należy wybrać odpowiednie rozwiązanie oraz pewne, a takie daje nam asortyment z rybką w tle – czyli produkty od Fischer`a.

Sam osobiście, korzystam z ich wyrobów, bo na takich rzeczach nie ma co oszczędzać. Szczególnie, że robimy coś dla siebie, więc nie chcielibyśmy, żeby półka wisząca w pokoju córki, spadła jej na głowę, bo kołek był trefny i praktycznie po samym zamocowaniu już nie był w stanie utrzymać półki.. Miałem taką sytuację, niestety..

Szkoda, że dopiero po pewnych przeżyciach człowiek dochodzi do pewnych przemyśleń, a przy bezpieczeństwie, a o nim tu mowa, nie ma co rozmyślać.

Różnica w cenie? Znikoma, nawet ostatnio kupując kołki trafiłem na promocję – gdzie wychodziły one taniej niż.. chińskie. Sytuacja z marketu, więc wiadomo, że marże mają swoje odpowiednie narzucone.. ale nie o to chodzi. Nie drogie, a na pewno nie wiele, niż jakieś kiczowate, a różnica ogromna.

Teraz uważajcie. Majsterkujecie? Zaczynacie majsterkować? To Fischer uruchomił bardzo fajną stronę www.bezpiecznyfischer.pl

Strona podaje bardzo ciekawe informacje, całkiem podstawowe, co i gdzie można wykorzystać, więc każdy pozna tajniki technik mocowań, tak aby nikomu już nigdy nic nie spadło na głowę 🙂
Jest to przede wszystkim wspaniała baza wiedzy o samych technikach mocowania, bazująca oczywiście na produktach Fischer`a 🙂
Gorąco polecam odwiedzenie jej i sprawdzenie się w tym czy sami wiemy co i jak oraz czy do tej pory nie popełnialiśmy jakiegoś błędu!

 

Chcę Wam również przybliżyć obecny asortyment Fischer`a i podpowiedzieć co i gdzie można zastosować.

Kołek uniwersalny UX

Wyciągnij asa z rękawa! Uniwersalny kołek UX to najlepszy wybór, jeśli nie wiadomo, jakie są właściwości podłoża. Kołek rozpiera się w pełnych materiałach, kotwi się w materiałach drążonych i łączy się z płytami. Wersja wydłużona potrafi utrzymać znaczne obciążenia, takie jak wiszące szafki, konsole TV czy umywalki.

Kołek do izolacji FID

Doskonale dopracowany kołek do izolacji FID, który można montować w cienkich warstwach tynku bez ich wstępnego nawiercania. Kołek FID 50 jest przystosowany do płyt o grubości od 50 mm. Kołek tkwi w izolacji i nie przechodzi przez nią na wylot, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne. Do płyt izolacyjnych o większej grubości można stosować kołek FID 90 o większej wytrzymałości.

Kołek do płyt gipsowo-kartonowych GK

Kołek do płyt gipsowo-kartonowych GK posiada ostry, samo nacinający gwint oraz rowek krzyżowy na łbie i zajmuje niewiele miejsca w płycie i poza nią. Dzięki temu kołek można bez większego wysiłku wkręcić jak zwykłą śrubę w płytę gipsowo-kartonową z pojedynczym lub podwójnym poszyciem, albo izolacją.

Metalowy kołek do płyt gipsowo-kartonowych GKM

W przeciwieństwie do kołka do płyt gipsowo-kartonowych GK, metalowy kołek GKM nadaje się również do montażu w płytach gipsowo-włóknowych. W połączeniu z różnego rodzaju śrubami, hakami i pętlami umożliwia zamocowanie obrazów, lamp ściennych, instalacji elektrycznych, głośników oraz innych elementów wystroju wnętrz.

Metalowy kołek do materiałów z pustymi przestrzeniami HM

~~Trzyma jak siłacz! Metalowy kołek do materiałów z pustymi przestrzeniami. HM ma na krawędziach szczęki wnikające w płyty, zapobiegające obracaniu się kołka i gwarantujące pewność jego montażu. Ramiona rozporowe i duży promień docisku zwiększają nośność i bezpieczeństwo mocowania. Dzięki śrubom metrycznym, śrubom z łbem sześciokątnym i hakom ma szerokie spektrum zastosowań i może być używany np. do montażu listw przypodłogowych, skrzynek na klucze i głośników.

Zaprawa iniekcyjna FIS VS

Może nieco większe obciążenie? Zaprawa iniekcyjna FIS VS jest przeznaczona do mocowania dużych obciążeń takich jak markizy, elementy okienne, balustrady i stopy wsporcze. FIS VS 150 C lub FIS VS 300 T można bez problemu dozować za pomocą zwykłego pistoletu do past silikonowych. Dużą zaletą jest ponadto wydłużony czas obróbki i możliwość ponownego użycia napoczętego zasobnika z zaprawą.

Kołek do płyt PD

Żadna płyta się nie oprze: Kołek do płyt PD można stosować do mocowań w płytach o różnej grubości. Dzięki krótkiej strefie rozporowej może być z powodzeniem montowany w miejscach, w których za ścianą znajduje się niewielka przestrzeń. Podczas dokręcania śruby kołek rozpiera się, zapewniając odpowiednie zamocowanie. Kołek PD umożliwia montowanie na ścianach np. niewielkich regałów, lekkich szaf lustrzanych i wieszaków na ręczniki. Dzięki siłom rozporowym kołek zapewnia niezawodne mocowanie nawet w grubych płytach.

Thermax do systemów izolacji termicznej

Mocowania Thermax przymocują doskonale wszystko – od lampy zewnętrznej po markizę – bez mostków cieplnych, przez które z domu ucieka energia. Stożek stanowiący rozdzielacz termiczny minimalizuje straty ciepła. Mocowania Thermax 8/10 mogą być bezpiecznie montowane z użyciem kołka uniwersalnego UX. Mocowania Thermax 12/16 w połączeniu z zaprawą iniekcyjną FIS VS gwarantują pewne osadzenie w ścianach, gdzie obciążenia przekraczają nośność kołków z tworzywa sztucznego, a stalowe kotwy nie znajdują odpowiedniego oparcia. Dzięki temu montaż dystansowy nadaje się m. in. do zwykłych cegieł, pustaków i betonu komórkowego.

 

Mam nadzieję, że same informacje Wam nie wystarczą i spróbujecie profesjonalnych rozwiązań, które są w zasięgu ręki każdego majsterkowicza jak i profesjonalisty.

Linki zewnętrzne, które warto odwiedzić:

Strona główna Fischer Polska: fischerpolska.pl

Kanał na YT Fischer: fischerfixings

Bezpieczny Fischer – co i jak: bezpiecznyfischer.pl

Dodaj komentarz