SPAWARKA INWERTOROWA – jak to działa?

Spawanie spawaniem.. Teraz czas na chwilę wiedzy o tym co nurtuje większość użytkowników, zarówno przyszłych jak i teraźniejszych, spawarek inwertorowych.

Zacznijmy od tego, że wszyscy producenci już odchodzą od tradycyjnych źródeł transformatorowych, a zastępują je urządzeniami inwertorowymi.

Różnica pomiędzy tymi źródłami w skrócie jest taka, że z tradycyjnego dużego transformatora, muszącego się „nasycić” energią z sieci, został on zamieniony na mały transformatorek, który za pomocą magicznej płytki z elektroniką podwyższa częstotliwość, dzięki czemu może on dać taki sam prąd do łuku jak jego starszy brat.

Dodatkową zaletą jest możliwość dokładniejszego, niż w przypadku transformatorowego źródła, ustalenia prądu spawania. Przy tradycyjnym źródle średniej półki, wartości były ustalane „odczepowo” co ok. 10-20A. Przy inwertorowym urządzeniu prąd możemy ustawić z dokładnością do 1A wspomagając rozlewanie łuku dodatkowo „indukcyjnością”.

Zwiększona częstotliwość umożliwia produkować nieduży i o mniejszej wadze sprzęt. Niemniej jednak zasada pracy spawarki inwertorowej nie jest taka łatwa szczególnie, iż przetwarzanie energii elektrycznej dzieje się w kilku etapach.

Pierwszym krokiem będzie prostowanie oraz filtrowanie napięcia przemiennego, które pobierane jest z sieci. W kolejnym etapie rozpoczyna działanie najważniejszy składnik inwertorowego źródła zasilającego, czyli inwertor, zamieniający wyprostowany prąd na nowo na prąd przemienny, tym razem o większej częstotliwości. Ten proces okazuje się być najbardziej istotny, ponieważ to właśnie w tym miejscu udaje się dokładnie określić parametry jak i częstotliwość pracy z jaką spawa spawarka inwertorowa. Napięcie brane z inwertora kieruje się do transformatora, gdzie zostaje obniżone do poziomu nadającego się do zajarzenia łuku. Transformator równocześnie spełnia zadanie składnika separującego obwód spawania od sieci zasilającej. Prąd po wtórnej stronie transformatora podlega prostowaniu i po przejęciu poprzez dławik jest zdolny do wyzwalania łuku elektrycznego.

minarc_evo_152_duo_1347430421

Jak widać, nim prąd dotrze do uchwytu spawalniczego, będzie on kilkakrotnie przekształcany. Jeśli proces spawalniczy wymusza użycie prądu przemiennego, potrzebna jest kolejna przemiana, aby powstały prąd stały zastąpić przemiennym, który nadaje się do łączenia np. aluminium sposobem AC TIG.

mastertigacdc2300mls

Urządzenia tego gatunku są względnie niedużych gabarytów. Odznaczają się także delikatnością (jeśli w ogóle taka cechą można określić spawarki) – trzeba zwracać uwagę, żeby podczas spawania nie spowodować uszkodzeń zewnętrznych. Spawarki inwertorowej co prawda nie naprawi nam elektryk ze schematem, jednak nie warto się od razu tym zrażać, gdyż spawarka inwertorowa niezbyt często się psuje. Takiego rodzaju spawarkami można pracować we wszystkich pozycjach. Pozwalają na zespawanie praktycznie wszystkich metali, na przykład stali, żeliwa czy aluminium. Dodatkowo pozwalają na łączenie nawet niezbyt grubych materiałów. Spawarka inwertorowa zużywa niewiele prądu. Możemy ją podłączyć do każdego tradycyjnego gniazdka 230V. Można nią również pracować w sieci jednofazowej a nie trójfazowej w wyższym zakresie amperaż. W przypadku profesjonalnych źródeł, z sieci 230V można wydobyć ok. 200A i pracować urządzeniem na 100m przedłużaczu.

 

Podsumowując:

Zalety

+ niski pobór mocy

+ małe gabaryty, wysoka mobilność

+ duży zakres prądu i regulacji

+ mniejsza awaryjność

 

Wady

– cena urządzenia

– przymus skorzystania ze specjalistycznego serwisu

 

Na rynku jest masa urządzeń od chińskich po profesjonalne i nie ma problemu dzisiaj z dostępem do nich. W tym wpisie, opieram się na profesjonalnym sprzęcie i trzeba mieć na uwadze to, że urządzenia chińskie czy „pseudo niemieckie” nie będą miały przełożenia w 100% na w/w zalety. Nie mniej jednak są wyjątki jak np. spawarki MAGNUM, które dla potrzeb gospodarstwa czy niewielkiego zakładu są wystarczające, a ich cena atrakcyjna. Mimo to, nadal polecam jednak wybór profesjonalnego sprzętu.

Jeżeli ktoś poszukuje dobrej spawarki inwertorowej wraz z opiniami to zapraszam do artykułu z rankingiem spawarek tutaj https://przemianydomowe.pl/spawarka-inwertorowa-opinie-ranking/

One thought on “SPAWARKA INWERTOROWA – jak to działa?

  • 2 sierpnia 2020 o 17:47
    Permalink

    Magnum to jedno wielkie gów…o a nie firma..
    Mam od nich maskę i spawarkę ..Od początku coś nie tak było z nią..Pierwsza nowa przyszła od razu spieprzona , na biegu jałowym 48 v i nie chciała zajarać łuku. Wymian na nową ..druga niby ok po miesiącu do serwisu , zaczęła wariować. (przepracowane 8 h) . Serwis w krakowie jakś totalna kpina i partacze..Krótko nie będę się wdawał w szczegóły.. Maska totalne dno pomimo 3 serwisów i wymiany modułu na nowy dalej czasem potrafi puszczać przebłyski..Jedny słowem OMIJAĆ Z DALEKA MAGNUMY.. Nie wypowiem się o innych bo nie jestem naganiaczem.. Każdy szanujący się spawacz wie jakie marki są dobre i w cenie.. A ja kupiłem magnuma bo niby dobre opinie i serwis miał być ok (ponoć lepszy od szermanów) , a wyszło jak zwykle..

Dodaj komentarz