Solar Flux do osłony warstwy graniowej – osłona bez gazu

Ostatnio dostałem próbkę topnika Solar Flux od moich znajomych z maszynowa.pl

Chciałem już jakiś czas ją przetestować i udało się… ale połowicznie. Pierwszy materiał jaki nagrałem, zniknął razem z kartą SD, na której był nagrany, ale nie poddałem się i dokończyłem dzieło.

Co to jest topnik Solar Flux?

Solar Flux to złożony związek chemiczny w postaci bardzo drobnego proszku, drobniejszego i delikatniejszego niż puder do twarzy. Stosuje się go do spawania stali nierdzewnej, wysokostopowych stali chromowych, chromoniklowych i aluminium. Jeśli chcesz uzyskać złącze o wysokich parametrach wytrzymałościowych i eksploatacyjnych dla stali średniostopowych i niskostopowych, to również możesz użyć topnika Solar Flux. Zwłaszcza wtedy, gdy dojście od strony grani jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Eliminuje konieczność stosowania podkładek formujących grań spoiny, jak i osłony gazowej stosowanej od strony grani dla zabezpieczenia ciekłego metalu przed utlenianiem. Używany jest do usuwania pozostałości tlenków przed montażem elementów i jako podkładka technologiczna po zmontowaniu i oczyszczeniu styku. Zastosowanie topnika jako podkładki technologicznej gwarantuje dobre przewodnictwo cieplne i równomierne rozprowadzanie ciepła – przy równomiernym nagrzaniu materiału łatwiejsza jest kontrola przetopu i unika się lokalnego spiętrzenia naprężeń.

Stosowanie topnika jest uzasadnione podczas spawania stali nierdzewnej, wysokostopowej stali chromowej lub chromoniklowej, gaz osłonowy albo otulina elektrody chronią tylko przód spoiny. W celu równomiernego rozprowadzenia ciepła oraz zabezpieczenia jej przed utlenianiem i powstawaniem zanieczyszczeń, ważne jest zastosowanie odpowiedniego środka również na jej tył. Możesz to osiągnąć, stosując gaz osłonowy typu argon, jednak dzięki topnikowi Solar Flux zrobisz to szybciej, łatwiej i taniej, zachowując jednocześnie taką samą jakość spoiny.

Ochrona jest niezwykle istotna, ponieważ jej brak spowoduje przepalenia, a spoina będzie porowata i nie przejdzie badania rentgenowskiego.

Dzięki topnikowi Solar Flux, możesz zrezygnować z aplikowania podkładek formujących grań spoiny. Proszek wpłynie powiem na to, że w trakcie spawania płynny metal będzie podtrzymany od strony grani, a tym samym będzie ona gładka, prawidłowo związana z podłożem i odpowiednio ukształtowana. Ponadto zastosowanie proszku Solar Flux:

  • wyeliminuje zanieczyszczenia
  • zabezpieczy grań spoiny przed utlenieniem
  • zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła i dobry przetop
  • ulepszy przepływ materiału wypełniającego
  • stworzy barierę zabezpieczającą przed ponownym utlenianiem

Jak go aplikować?

Krok 1. Przesyp proszek Solar Flux do mniejszego pojemnika, na plastykowy talerzyk lub pokrywkę.
Krok 2. Dodaj alkohol i wymieszaj.
Krok 3. Przygotuj powierzchnię przy pomocy odpowiedniego zmywacza, usuń kurz, smary i oleje.
Krok 4. Nałóż pastę Solar Flux na tył spoiny tak, aby szczelnie pokryć powierzchnię na szerokości ok. 6mm po obu stronach złącza.

Zrobiłem też filmik przedstawiający pracę z tym topnikiem!

Dodaj komentarz