Przecinarki do metalu – Bosch GCD 12 JL Professional

gcd4Cięcie metalu jest sztuką. Użycie nieodpowiedniej maszyny z zamontowanym niewłaściwym narzędziem roboczym to murowana katastrofa technologiczna – słaba jakość obróbki i przebarwienia stali. Dlatego trzeba wiedzieć, jakiego sprzętu użyć, aby odnieść sukces.

 

 

 

 

 

Bosch wprowadza właśnie do sprzedaży najnowszą stołową przecinarkę do metalu GCD 12 JL Professional. Jest ona kontynuacją technologiczną znanego i cenionego przez specjalistów modelu Bosch GCO 2000 Professional. W najnowszej konstrukcji zastosowano sprawdzony i wydajny silnik, który jest bardzo dobrze zabezpieczony przed zabójczym działaniem kurzu i opiłków. Szczególny wpływ na trwałość maszyny ma podwójne zabezpieczenie uzwojenia, które zapobiega spaleniu wirnika na skutek agresywnego działania opiłków i iskier. Miękki start, obniżając napięcie prądu rozruchowego, wydłuża trwałość silnika i zapobiega nadmiernemu przeciążeniu instalacji elektrycznej. Moc silnika 2000 W i prędkość obrotowa 1500 obr./min są optymalnie dobrane do zadań wykonywanych przez przecinarkę Bosch GCD 12 JL Professional. Parametry te w połączeniu z tarczą o średnicy 305 mm gwarantują najwyższą wydajność cięcia materiału stalowego. Tak skonstruowaną pilarką przetniemy okrągłą rurę o średnicy 115 mm i kwadratowy profil o wymiarach 100 x 100 mm. Warto w tym miejscu nadmienić, że nowa przecinarka współpracuje nie z tarczami korundowymi (jak model GCO), a z nowoczesnymi tarczami z węglikami spiekanymi. Zapewniają one całkowicie beziskrową pracę, wysoką jakość cięcia bez przebarwień metalu i znacznie wyższą skuteczność (cięcie rury o średnicy 50 mm ze ścianką o grubości 3 mm trwa w przypadku zastosowania tarczy z węglikami 8 s, a tarczy korundowej 25 s).

gcd1 gcd2 gcd3Oprócz konstrukcji napędu Bosch GCD 12 JL Professional ma kilka istotnych rozwiązań. Np. ramię, na którym zamocowany jest silnik, ma długość, która umożliwia wywieranie dużej siły posuwu. Tarcza tnąca obraca się w dwuczęściowej osłonie metalowej, co gwarantuje maksimum bezpieczeństwa pracy i jest jednocześnie elementem skutecznego systemu usuwania opiłków, które trafiają do pojemnika znajdującego się w podstawie maszyny.
Podstawa przecinarki, czyli stół roboczy, ma masę gwarantującą dużą stabilność cięcia (cała maszyna waży 20 kg). Podstawa wyposażona jest w uchwyt imadłowy, którym mocuje się obrabiany materiał na czas cięcia. Uchwyt można obracać o maksymalnie 45° i wykonywać cięcia skośne. W ustawieniu skosu pomaga podziałka kątowa. Do precyzyjnego ustawiania ciętego materiału na stole służy laser, który wizualizuje linię cięcia. Jako nowość konstruktorzy wprowadzili do stołu zintegrowane poszerzenia, które ułatwiają stabilne cięcie dłuższych elementów.
Bosch GCD 12 JL Professional ma również rękojeść główną w kształcie litery „D” ze zintegrowanym podwójnym włącznikiem zasilania. Jej wyprofilowanie i skierowanie krawędzi uchwytu pod odpowiednim kątem do stołu ułatwia wywieranie posuwu i redukuje wysiłek operatora, gwarantując przy tym bezpieczeństwo obsługi. Z rękojeścią główną (na ramieniu) zintegrowany jest uchwyt transportowy, który pomaga przenosić sprzęt. Jest on umiejscowiony dokładnie w środku ciężkości maszyny. Zaś aby wymienić tarczę, wystarczy wcisnąć łatwo dostępną blokadę wrzeciona i odkręcić śrubę mocującą.

2 komentarze do “Przecinarki do metalu – Bosch GCD 12 JL Professional

Dodaj komentarz