Narzędzia nieiskrzące w warsztacie – cięcie i szlifowanie bez iskier

Ostatnio siedziałem trochę w temacie „beziskrowym”, więc stwierdziłem, że podzielę się tym tutaj. Większość pewnie zna, słyszała lub używa takich narzędzi i osprzętu – chociażby frezy palcowe..

W temacie nieiskrzącym przy obróbce stali jest bardzo dużo plusów, na pewno minusem jest ich cena. Ograniczenie wprowadzania ciepła w obrabiany materiał jest tutaj ogromne.

A.V.L. Tool & Die maker INC Flapdisk Grinder 003

Najlepszym i pewnie sztandarowym przykładem jest szlifowanie tytanu, zapewne nie jest to temat codzienny, ale różnica jest największa. Przy szlifowaniu tradycyjnym „kątówka+tarcza ścierna” mamy tu około 260 st C – przy frezie jest to zaledwie 26st C !!!

Jest różnica? No jest. Dodatkowo nie naruszamy struktury materiału w tym procesie (wprowadzaniem ciepła w materiał obrabiany).

stCZ korzystania z takich frezów, mamy tylko same korzyści. Chociażby rozpiętość materiału możliwego do szlifowania czy cięcia:

  • stal czarna
  • stal nierdzewna
  • stal narzędziowa
  • aluminium
  • tytan
  • tworzywa sztuczne

Wszystko to z użyciem jednej tarczy, co znacznie obniża koszty, szczególnie na dużych obiektach, gdzie zużycie tarcz do cięcia/szlifowania idzie w setki sztuk miesięcznie.

Dodatkowo z uwagi na wielkość możemy znacznie obniżyć „wibracje”, więc i sama praca staje się przyjemniejsza. Nie mając iskier, nie mamy pyłu więc oprócz zagrożenia pożarowego eliminujemy zbędne i zagrażające nam pyły i opary toksyczne jakie wytwarzają się w procesie szlifowania.

GiantSeries

Przy użyciu frezów nieiskrzących, tworzą nam się wiórki, które pozostają w miejscu cięcia/szlifowania i łatwiej je uprzątnąć oraz nie zapychają frezów, więc praca jest wysoce wydajniejsza.

diecutters

Szybkość przy np. cięciu również jest dość duża, nie idziemy tutaj drogą coś za coś.

Przy frezie tarczowym typowo do cięcia krojąc stal grubości ok 9,5mm (3/8cala) prędkość wynosiła ok 25mm na minutę (1cal / min) więc nie jest to zły wynik, biorąc pod uwagę brak iskier.

Więcej z użycia tego typu narzędzi można zobaczyć na filmie poniżej.

http://sparkfreetools.com

3 myśli na temat “Narzędzia nieiskrzące w warsztacie – cięcie i szlifowanie bez iskier

Dodaj komentarz