Hypertherm Powermax 45XP – następca lepszy od poprzednika

We wrześniu 2016r miała premierę nowa maszyna ze stajni Hypertherm`a. Mowa o modelu Powermax 45XP, który wypiera obecny model Powermax 45.

bs_pmx45_hype6407_1210x378W nowym modelu nie tylko jest odświeżony design, co od razu rzuca się w oczy, ale również parametry pracy, które są wyższe niż w dotychczasowym modelu.
Uwagę trzeba tez zwróić na kompletną zmianę uchwytu plazmowego, w poprzedniej wersji był on dedykowany do konkretnego urządzenia, tutaj w nowym modelu,
jest on ustandaryzowany na palniki Hypertherma Duramax, czyli dokładnie takie jak w jego starszym rodzeństwie, modelach 65 / 85 / 105.

  

Jedyną różnicą jest to,
że działa on na 45 amperowych dyszach tnących, ale nadal w standardzie Duramax. Elektroda oraz reszta materiałów eksploatacyjnych jest taka sama jak standard Duramax.

   

Małe porównanie starego i nowego systemu oraz parametrów

Powermax 45 (stary)Powermax 45XP (nowy)
Cięcie (zalecane)12mm – 500mm/min16mm – 500mm/min
20mm – 250mm/min22mm – 250mm/min
Odcięcie25mm – 125mm/min29mm – 125mm/min
Przebicie12mm12mm

Technologia Smart Sense™ daje pewność dobrania prawidłowego ustawienia. Znakowanie, nacinanie i wykonywanie precyzyjnych żłobień dzięki nowemu procesowi z niskim natężeniem prądu. Technologia SpringStart™ gwarantuje niezmienność warunków rozruchu i poprawia trwałość palnika. Palniki Duramax® Lock zaprojektowano z myślą o dużej mocy i odporności na ciepło.

Dodatkowo, mamy możliwość znakowania tym urządzeniem. Możliwość taką mamy dzięki temu, że startuje ono od 10A co w przypadku innych plazm jest jeszcze nieosiągalne.

Również blacharze znajdą coś dla siebie, dzięki niskiemu prądu startu, mogą oni bowiem wycinać spawy dwóch cienkich blach lub przy większej wprawie zgrzanych elementów, ale pod warunkiem, że element wycinany jest do utylizacji, a zależy nam na bazie, od której go odcinamy.

W palniku zastosowano nowy system wymiany części eksploatacyjnych. Jest tam mały przełącznik służący rozłączeniu możliwości włączenia palnika, więc zmiana z części do cięcia na np. części do żłobienia przebiega bez konieczności wyłączania maszyny jak w przypadku starszych rozwiązań, gdzie czasem na włączonym urządzeniu, było to niebezpieczne. Uchwyt nadal pozostaje kompatybilny w obie strony, czyli z 45XP przełączymy go do np. Powermax`a 65 czy 85 i w drugą stronę, z modelu 65 czy 85 przełączymy uchwyt do 45XP.

Udało mi się chwilę pobawić tym źródłem, więc sprawdźcie sami:

Dodaj komentarz