FEIN KBM – nowy wymiar wiercenia w konstrukcjach

kbmFirma FEIN, specjalista w dziedzinie wiercenia rdzeniowego, zaprezentowała całkowicie zmienione wersje swoich trzech magnetycznych wiertarek rdzeniowych KBM o średnicy wiercenia 50 i 65 mm, wprowadzając w nich wiele ulepszeń technicznych.

Do wprowadzonych udoskonaleń należą: położona pośrodku prowadnica kabla zasilającego z zamocowanym obrotowo wężem ochronnym, przedłużona o 30 mm i usztywniona prowadnica silnika zapewniająca jeszcze wyższą precyzję pracy, intuicyjny panel obsługi w bezpośrednim zasięgu wzroku oraz bardzo duży zakres skoku. Wszystkie maszyny wyróżniają się niewielką masą w swojej klasie mocy. W nowych magnetycznch wiertarkach rdzeniowych KBM 50 Q, KBM 50 U i KBM 65 U zastosowano też wysokiej klasy konstrukcję, zapewniając w ten sposób trwałość przy codziennej pracy w trudnych warunkach.

 

Wysoka wszechstronność
Magnetyczne wiertarki rdzeniowe KBM 50 i KBM 65 wykonają wszystkie zadania związane z wierceniem rdzeniowym metalu – wiercenie rdzeniowe, wiercenie pełne, pogłębianie, gwintowanie i rozwiercanie. Możliwość przełączania kierunku obrotów lewo/prawo oraz elektroniczna regulacja obrotów umożliwiają dostosowanie prędkości obrotowej do aktualnego zastosowania. Dzięki podwójnej prowadnicy silnika maszyny te mają największy na rynku zakres skoku. Dlatego można w nich stosować również duże wiertła. Zakres skoku ustawia się bez użycia narzędzi za pomocą dwóch dźwigni zaciskowych po stronie silnika. Równie błyskawicznie odbywa się wymiana osprzętu – wystarczy jedno kliknięcie i wiertło jest zamocowane bezpiecznie i obraca się bez bicia. a0001017

Prosta obsługa
Wiertarki KBM 50 i KBM 65 firmy FEIN mają intuicyjny panel obsługi. Sześć dużych przycisków umieszczono w łatwo dostępnym miejscu, w bezpośrednim polu widzenia na górze silnika. Wskaźnik siły mocowania magnesu jest pomocny przy ustawianiu maszyny na powierzchni detalu. Gdy przycisk magnesu zaświeci się na stałe, dostępna jest pełna siła mocowania. Jeśli przycisk miga, powierzchnia materiału jest zbyt cienka, nierówna, zabrudzona lub zanieczyszczona zgorzeliną, co powoduje obniżenie siły mocowania. Siła mocowania magnesu została zwiększona w stosunku do poprzednich modeli nawet o 25%. Dzięki sfazowaniu krawędzi z przodu magnesów o 45 stopni wiertarkę można wygodnie ustawić na średniku stalowych dźwigarów. Przedłużone podstawy magnetyczne poprawiają efekt dźwigni, zapewniając dobre i trwałe zamocowanie maszyny do podłoża.
Dodatkowo magnetyczne wiertarki rdzeniowe mają wskaźnik głębokości wiercenia w formie pierścienia ze skalą z punktem 0. Umożliwia on pomiar głębokości wiercenia w otworach nieprzelotowych lub spiralnych. Skalę można przestawić na milimetry lub cale.

a0001018.tifWytrzymała konstrukcja
Wiertarki serii KBM powstały z myślą o pracy w najcięższych warunkach w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych. Na niezwykle wytrzymałą konstrukcję „made in Germany” składa się wysoka jakość materiałów oraz wykonania. Stojak wiertarski jako element konstrukcyjny wykonany jest, tak jak obudowa przekładni, z wytrzymałego ciśnieniowego odlewu aluminium. Silnik w konstrukcji garnkowej charakteryzuje się wysoką sztywnością, co daje pewne zamocowanie zastosowanych w nim łożysk. Ponadto wyróżnia się wysoką mocą, stabilnością obrotów i trwałością, gwarantując efektywne i ekonomiczne wiercenie. Wyższą moc w porównaniu z innymi modelami w tej klasie mocy uzyskano poprzez bardzo dużą zawartość miedzi w silnikach FEIN. Odporna na ścieranie podwójna prowadnica silnika jest wykonana z niklowanego na twardo aluminium. Została przedłużona o 30 mm i usztywniona. W celu ochrony przed zaklinowaniem się lub zaplątaniem przewodu w obrabiany przedmiot przewód zasilający jest umieszczony pośrodku i zamocowany obrotowo. Ponadto w stojaku zintegrowano ściągany bez użycia narzędzi grawitacyjny system chłodząco-smarujący. Ciągłe chłodzenie zwiększa trwałość narzędzi i powoduje poprawę wydajności cięcia i skrawania.

a0001016Niewielka masa
Mimo wysokiej mocy i wytrzymałej konstrukcji wszystkie trzy wiertarki KBM należą do najlżejszych w swej klasie. Uzyskanie tak niewielkiej masy przy wysokiej mocy i kompaktowej budowie było możliwe dzięki zastosowaniu konstrukcji o zoptymalizowanej masie, z wytrzymałymi elementami z ciśnieniowego odlewu aluminium z żebrami usztywniającymi oraz zoptymalizowaniu masy podstawy magnetycznej. Wiertarki KBM firmy FEIN dzięki swej niewielkiej masie można używać mobilnie podczas codziennej pracy w warsztacie lub na budowie – nawet w pozycji pionowej lub nad głową.

Trzy nowe modele
Firma FEIN oferuje trzy nowe dwubiegowe magnetyczne wiertarki rdzeniowe o średnicy wiercenia 50 i 65 mm. Jeden model ma bezpośrednie mocowanie wierteł, a dwa modele – uchwyt stożkowy MK3. Lekka magnetyczna wiertarka rdzeniowa KBM 50 Q, ważąca zaledwie 13,2 kg, to najlżejsza wiertarka dwubiegowa w swoim segmencie. Wiertarka KBM 50 U jest wyposażona w uchwyt stożkowy MK3, zapewniając dzięki temu wysoką uniwersalność oraz stosowanie długich wierteł. Oba modele KBM 50 umożliwiają elastyczną pracę w warsztacie i na budowie. Wiertarka KBM 65 U z uchwytem stożkowym MK3 łączy w sobie kompaktową budowę z wysoką mocą. Również podczas zastosowań wymagających wysokiej mocy, jak wiercenie otworów rdzeniowych o średnicy do 65 mm czy gwintowanie do M20, prędkość obrotowa pozostaje stabilna. Dzięki precyzyjnej regulacji wrzeciono wiertarki ustawia się szybko i komfortowo, bez konieczności używania lub zwalniania magnesu. Wiertarka KBM 65 U jest przeznaczona do użytku stacjonarnego w warsztacie.
Oferta wiertarek rdzeniowych firmy FEIN obejmuje serie KBB, KBM i KBH i można w niej wybrać właściwą wiertarkę do każdego zastosowania. Cztery modele serii KBB o prędkości obrotowej zoptymalizowanej do wierteł rdzeniowych ze stali szybkotnącej zostały stworzone z myślą o pracy w warsztacie i podczas montażu i wyróżniają się wysoką efektywnością i precyzją pracy: kompaktowa wiertarka rdzeniowa KBB 30 do pracy w trudno dostępnych miejscach, wiertarka KBB 38 do precyzyjnych otworów o średnicy do 38 mm, model KBB 40 o nieruchomym silniku do otworów rdzeniowych o średnicy do 40 mm w trudno dostępnych miejscach oraz mocna wiertarka dwubiegowa KBB 60 o bardzo długim wrzecionie. Seria KBM obejmuje poza nowymi modelami KBM 50 Q, KBM 50 U i KBM 65 U również model KBM 32 Q – kompaktową wiertarkę rdzeniową do montażu – oraz maszyny trzybiegowe KBM 80 U do warsztatu i automatyczną wiertarkę KBM 80 auto ze sterowanym cyfrowo posuwem. Ofertę narzędzi FEIN do wiercenia rdzeniowego uzupełnia pierwsza na świecie ręczna wiertarka rdzeniowa KBH 25.

2 komentarze do “FEIN KBM – nowy wymiar wiercenia w konstrukcjach

Dodaj komentarz