Begonia odmiany doniczkowe – odmiany, sadzenie i pielęgnacja

pink flowers with green leaves

Roślina dla prawdziwych miłośników ogrodnictwa. Potrzebuje uwagi i troski, ale poradzą sobie z nią nawet ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą. Jeśli chcesz zazielenić balkon, parapet lub stworzyć roślinny kącik w pokoju, wybierz doniczkowe odmiany begonii. Zobacz, jak się nimi zajmować, żeby dobrze zniosły zmiany pór roku.

Uprawa begonii doniczkowych – stanowisko i podłoże

Słoneczną wystawę przeznacza się na begonie o liściach ciemnych, natomiast odmiany o jasnych liściach sadzi się na półcienistych stanowiskach.

Begonii doniczkowych lubiących słońce nie stawia się w bezpośrednio naświetlonym miejscu na parapecie czy balkonie, bo grozi to poparzeniem liści. Optymalne jest dla nich światło rozproszone.

Begonie nie lubią wiatru, dlatego powinny znaleźć się w zacisznym miejscu. Rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej o odczynie kwaśnym do lekko obojętnego.

Pielęgnacja begonii – podlewanie i ochrona przed chorobami

Begonie w doniczkach podlewa się systematycznie, kiedy tylko ziemia przeschnie. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas upałów, ponieważ woda szybko odparowuje. Zimą można zwolnić tempo nawadniania i podlewać rośliny tylko raz w tygodniu.

Jak nawozić begonie?

Begonie nawozi się w okresie wzrostu i kwitnienia, czyli wiosną i latem. Można przyspieszyć ich wzrost – wystarczy odłamać pierwsze pąki kwiatowe. Po przekwitnieniu zwiędłe kwiatostany usuwa się, żeby roślina wytworzyła nowe kwiaty – w ten sposób przedłuża się okres kwitnienia.

Jak uniknąć chorób begonii?

Przy podlewaniu należy uważać, żeby strumień wody kierować do korzeni, bez moczenia liści i kwiatów. Krople skupiają promienie słoneczne i stają się przyczyną poparzeń. Drugim zagrożeniem są choroby grzybowe takie, jak mączniak i szara pleśń, które rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku – dokładnie takim, jakie służy begoniom.

Zimowanie begonii doniczkowych

Begonie są dość wymagające pod względem ciepła. Dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebują 18-20°C. Już jesienią należy je chronić przed spadkiem temperatury poniżej 15°C. Begonie z balkonu należy wnieść do środka i ponownie wystawić dopiero wiosną. Za wysoka temperatura latem, powyżej 24°C, również jest niekorzystna dla begonii i jeśli trwają upały, trzeba obserwować te rośliny, by w razie potrzeby zwiększyć nawadnianie..

Jak sadzić begonie doniczkowe?

Bulwy begonii doniczkowych, które znaleźć można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-begonii/, sadzi się od stycznia do kwietnia do doniczek ustawionych w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Im wcześniej znajdą się w podłożu, tym szybciej rozpoczną wzrost i zakwitną. Bulwy układa się w doniczkach, tak aby wklęsła strona znajdowała się na górze. Sadzonki przed wystawieniem na balkon w maju warto zahartować, żeby lepiej zniosły zmianę warunków.

Odmiany begonii doniczkowych

Begonie kwitną od czerwca do października, osiągając 25-35 cm wysokości. Odmiany rosnące w doniczkach przesadza się co 2-3 lata.

Begonie zwisające sadzi się w podwieszanych pojemnikach lub wysokich donicach, tak aby pędy z kwiatami mogły swobodnie opadać:

  • Golden Balcony – kwiaty żółte, pomarańczowe i różowe.
  • Red Glory – intensywnie czerwona,
  • Hanging Sensation Picotee – kwiaty o pastelowych kolorach z ciemniejszą obwódką na brzegach płatków.

Do ciekawych odmian begonii doniczkowych należą również:

  • Bicolor Camelia – kwiaty różowe, lekko muśnięte białymi odbarwieniami przy brzegach płatków,
  • Marmorata – kwiaty jaskrawoczerwone z białymi plamkami,
  • begonia podwójna o kwiatach przypominających róże,
  • begonia strzępiasta.

Warto zestawiać ze sobą różne odmiany begonii. Wyraziste kompozycje tworzą również z pelargoniami, aksamitkami i funkami.

Begonie do domu i na balkon

Uprawa begonii jest łatwa, jeśli pozna się wymagania gatunku i odpowiednio zorganizuje opiekę nad nimi. W zamian za to rośliny te odwdzięczą się efektownymi kwiatami o spokojnych lub energetyzujących kolorach. Chcesz, żeby Twoje begonie zdrowo się rozwijały? Zastosuj nasze porady – opieka nad tymi roślinami nie sprawi Ci kłopotu, nawet jeśli na razie jesteś początkującym ogrodnikiem.

Total
0
Shares
Poprzedni
“Dekodowanie przepisów: jaki dom, domek czy halę można postawić bez pozwolenia?”

“Dekodowanie przepisów: jaki dom, domek czy halę można postawić bez pozwolenia?”

Rozważasz budowę własnej nieruchomości, ale skomplikowane przepisy budowlane cię