Arc Pig – czyli HF dla zwykłej spawarki MMA – zrób sobie TIGa

O możliwości przezbrojenia spawarki MMA na spawarkę TIG (przez potarcie), chyba każdy już tutaj wie. Poruszałem już wcześniej ten temat, ale nie miałem do dyspozycji opisania tego co zaraz przeczytacie.

pig_360

ARC PIG to amerykański wynalazek, zapewne garażowy, ale jak najbardziej działający. Kto z nas, kto ma w domu spawarkę MMA na prąd stały nie myślał kiedyś, chociaż raz o spróbowaniu spawania TIG swoim źródłem? No, ale uzbrojenie MMA pod TIG`a jest dość kosztowne i z reguły nieopłacalne dla samej zabawy.
Idąc dalej, jeśli dysponujemy źródłem spawającym prądem AC (np. stary transformator) to już na starcie mogliśmy o TIGu zapomnieć.

Tutaj przychodzi nam na ratunek właśnie ARC PIG. Działa on zarówno na źródle AC jak i na źródłach DC. Możemy go obciążyć do 250A w cyklu 60% i 200A w cyklu 100%. Cykl wiadomo – 100% = 10min spawania / 60% = 6 minut spawania, a 4 min odpoczynku.

setup

block_diagram

Jakbym nie widział, jak szanująca się w świecie osoba pan Wyatt Swaim, a szerzej znany jako Mr. TIG z Weld.com, testuje to urządzonko i to działa, to bym nie wierzył… ale jest i działa! A do tego, Pan TIG testował to właśnie na starym transformatorze AC i spawał tym aluminium i… i mu się udało to zrobić, więc można? Można!

arc_ignite

Zasada działania jest prosta, podłączasz swoje źródło do ArcPig`a, masz przycisk do uruchomienia wysokiej częstotliowści (HF`u) i spawasz. To wszystko.
Niestety urządzenie nie ma w sobie elektrozaworu, więc gaz nadal musimy doprowadzić bezpośrednio do palnika. Dodatkowo, wszystko (oprócz HFu) działa jak przy normalnym „potarciu” i nadal musimy pamiętać, że mamy cały czas prąd i napięcie na elektrodzie.

zasada działania bez HF

zasada działania z HF ArcPig

Parametry
60% duty250A
100% duty200A
Weight5 lbs
Dimensions5″ X 10″
Input Voltage
Min to start24 VRMS
Max130Vpeak1
Weld Frequency
AC0-60Hz2
DC0-120 PPS2
Power Consumption30W
Peak Output Voltage12KV into 220pF.
Operating FrequencyVaries with weld cables.
Typically 1-4MHz.
Suggested output cable length8 ft.
Input Capacitance100nF3
Enclosure ProtectionIP21S
Power Studs3/8″-16
Trigger (Included)
ConnectorBNC
Voltage<12V peak
Current<10mA peak
1. Weld voltage above 113Vpeak is forbidden by IEC-60974. The Pig tolerates input voltage up to 180V but will refuse to spark above 130V.
2. The Pig fires 50-120 spark bursts per second. At higher input frequencies the Pig will skip cycles.
3. Input capacitance does not include startup power surge

Arc Pig`a możecie mieć już za 349$, więc inwestycja jakaś jest i w naszych warunkach, już lepiej kupić dobrego chińskiego TIG`a niż inwestować w to, ale idąc tropem PRO maszynek, to np do Minarca od Kemppiego inwestycja 1000zł to nadal mniej niż za TIG`a od nich. Więc sprawa do zastanowienia się i już czuję, że będzie miała tylu samo zwolenników co i przeciwników.

Strona ARC PIGa – http://www.arcpig.com

Poniżej zobaczycie filmik z działania ArcPig`a, zrobiony z CUTów od Weld.com

Dodaj komentarz