Przyłbice spawalnicze – ochrona oczu, czyli TIGa cz. trzecia

Welding-close-upOd jakiegoś czasu zbierałem się z zamiarem opisania przyłbic spawalniczych i ich doboru do metody spawania.

Prawda jest taka, że ilu spawaczy i sprzedawców tyle opinii o przyłbicach oraz doborze przyłbic do metody spawania.

Piszę to z myślą, żeby uniknąć za Was kilku błędów, które można popełnić przy wyborze.

 

PAMIĘTAJ! WYBÓR PRZYŁBICY TO INWESTYCJA W TWOJE ZDROWIE!

Do wyboru mamy dwa rodzaje przyłbic.

Pasywne oraz automatyczne.

Przyłbice pasywne – to przyłbice, podobnie jak tarcze spawalnicze, ze stałym filtrem, czasem z „podglądem”, czyli niższym filtrem, do podglądania miejsca spawania przed i po zanim zaczniemy.

Przyłbice automatyczne – to przyłbice z automatycznym filtrem z możliwością regulacji zaciemnienia podczas spawania oraz stałym stopniem zaciemnienia w czasie spoczynku. Przyłbice te mają różne możliwości nastawienia, od najprostszego 9-13 po ustawienia również pod spawanie gazowe czy cięcie plazmowe 5-8. Przyłbice automatyczne zazwyczaj mają ustawiony filtr 4/5 w czasie spoczynku.

dk3 eco_arc

 

 

 

 

 

 

 

 

Po pierwsze należy ustalić jaką metodą będziemy spawać. Jeśli spawamy MMA (elektroda otulona), czy MIG/MAG przyłbica automatyczna nie jest takim trudną sprawą.

Dopiero przy wyborze przyłbicy do TIG`a zaczynają się schody.

 

Przy wyborze przyłbicy pasywnej nie ma problemu, wybieramy taką jaka nam pasuje, dokupujemy filtr jaki jest dla nas odpowiedni i możemy zacząć spawać.

Przy podejściu do zakupu przyłbicy automatycznej, będziemy musieli zwrócić uwagę na pewne parametry.

Mianowicie – czas (szybkość) reakcji, czas rozjaśnienia (po spawaniu), ilość czujników, klasę optyczną.

Dodatkowym atutem dla przyłbicy jest czujnik elektromagnetyczny, załączający przyłbicę, nawet jeśli czujniki optyczne nie widzą łuku. Ale to zazwyczaj posiadają przyłbice z górnej półki.

warior lincscreen powerweld

Przy wyborze przyłbicy automatycznej do spawania MMA czy MIG/MAG możemy zacząć od zakresu ok 300zł czyli w tych granicach będziemy mieli przyłbicę z ok. 2 czujnikami w dobrej klasie optycznej wraz z regulacją  czasu i stopnia zaciemnienia, a czasem nawet trafi się z możliwością rozłączenia jej do użytku przy szlifowaniu.

 

 

 

 

Przy wybieraniu przyłbicy pod metodę TIG dodatkowo trzeba pomyśleć, czy będziemy spawać z opcją PULS`u. PULS  dodatkowo wprowadza przyłbicę w błąd i czasami elektronika filtra w tańszych przyłbicach może uznać, że łuk został zgaszony i należy się rozjaśnić, a tu klops to tylko skok PULS`u i „błysk” w oczy… Kilka błysków i kolejna noc z głowy.

Akcesoria spawalnicze Lincoln Przyłbica samościemniająca VIKING STREET ROD 2450 CE olympe9100x

Generalnie do spawania TIG`iem polecam przyłbice w klasie 1/1/1/2, czasie reakcji 0,1ms oraz minimum 2 czujnikami.

Docelowo chcąc mieć najlepszą przyłbicę do spawania każdego materiału, wybór niech padnie na parametry zbliżone do:

Klasa 1/1/1/2, czas 0,1ms, 4 czujniki optyczne, czujnik elektromagnetyczny oraz wymienną baterię (czasem w dwie sztuki).

Pamiętajcie, że parametry są podawane zazwyczaj

przy testowaniu w warunkach temp. ok +23 stopni C !

 

 

Pamiętajcie, że wybór przyłbicy będzie miał wpływ na Wasze zdrowie, dlatego zastanówcie się czy warto ryzykować. Jeśli chcesz mieć automatyczną przyłbicę, a nie masz dużego budżetu (głównie przy wyborze pod TIG`a) odpuść sobie tanie chińskie przyłbice. Wyjdzie Ci to bokiem i zaoszczędzone pieniądze, będziesz musiał pomnożyć X razy na odzyskanie zdrowia. Jeśli wybierasz przyłbicę do MMA czy MIG/MAG można pokusić się o coś tańszego, ale również wybieraj z głową!

Np. Ja, nie mam budżetu na zakup przyłbicy z górnej półki, TIGiem raczej się bawię, niż używam zarobkowo, więc korzystam z przyłbicy pasywnej. Bardzo dobrze się sprawdza i tak na prawdę przyzwyczaiłem się do niej bardzo.

Mam nadzieję, że w dość prosty sposób opisałem i przybliżyłem Wam ten temat. Wybierajcie mądrze i nie oszczędzajcie na Swoim zdrowiu!

3 myśli na temat “Przyłbice spawalnicze – ochrona oczu, czyli TIGa cz. trzecia

Dodaj komentarz